Sezeryan Nedir?

Sezaryanla doğum bebeğin anne karnından uterus açılarak çıkartılmasıdır. Annenin ve bebeğin sağlığını tehdit eden her durumda veya vajinal yolla doğumun imkansız olduğu durumlarda sezaryan ile doğum yapılır.  Sezaryan doğum ameliyatı dünyanın bilinen en eski ameliyatlardandır. Tıbbın ve teknolojinin de ilerlemesi ile sezaryan ameliyat teknikleride gelişmiştir.

Sezeryan Riskleri Nelerdir?

Ameliyatların mikropsuz koşullarda yapılması, kan verilebilmesi, kuvvetli mikrop kırıcı ilaçlar, modern cerrahi malzeme ve genel anestezi vermeden belden yapılan uyuşturma sayesinde ameliyatın tehlikesi daha aza indirilmis, nerdeyse normal doğum kadar tehlikesiz olmuştur.

Sezeryan Ne Kadar Sürer?

Normal koşullarda sezaryan doğum ameliyati 45 dakika kadar sürer.  Bebek ameliyat başladıktan 10 dakika sonra çıkarılır daha sonra kesilen katlar dikilir. Bebeğe ulaşmak için ciltten başlayarak 8 kat tabaka kesilmekte ve daha sonra tekrar dikilmektedir. Bu tabakaları sıralıyacak olursak: cilt, cilt altı yağ dokusu, kasların koruyucu kılıfı, kas tabakası, karın iç zarı, uterus zarı, uterus kası ve amnion zarıdır.