Saç Ekiminde Özel Uygulamalar

Saç dökülmesinin ya da çeşitli şekilde saç kayıpları yaşanmasının artık bizleri korkutmadığı bir dönemdeyiz. Çünkü endişe verici olmayan pek çok uygulama ile kolayca saç dökülmesi telafi edilebiliyor. Özellikle geliştirilen saç ekimi uygulamaları, bugün bize daha fazla avantaj sağlıyor. Saç ekiminde son zamanların en ünlü ve en özel uygulamaları ise birer cerrahi operasyon bile sayılmayan FUE tekniği, DHI tekniği ve Safir saç ekimi uygulamasıdır. Hem birbiri ile ilişkili olan ve ortak noktaları bulunan, hem de çeşitli açılardan birbirinden farklılaşan bu uygulamalar ile saç dökülmesi ve kelleşme gibi sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Acısız zahmetsiz bir şekilde olumlu sonuçlara ulaşabilecek olmanız ise unutulmamalı.

Öncelikle saç ekimi denildiğinde ilk akla gelen, adından en çok bahsedilen yöntem ile başlayalım. Eminiz ki saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız, sizin de kulağınıza çalınmıştır bu uygulama. FUE tekniğinden söz edeceğiz. FUE tekniğini en basit şekilde açıklayacak olursak, saç köklerinin lokal anestezi altında, özel mikro motorlar yardımı ile tek tek alınması ve doğal saç çıkış yönüne de dikkat edilerek saçsız bölgeye nakledilmesi işlemidir. FUE yani Foliküler Ünite Ekstraksiyonu yönteminde saç köklerinin daha yoğun ve daha sağlam olduğu ense ve kulak arkası gibi bölgelerden saç kökü alınması tercih edilir ve hiçbir kesi ya da dikiş yapılmadan, özel araçlar ile saç kökleri yeni yerlerine alınır. Buradaki en önemli nokta ise saç köklerinin doğal saç çıkış yönüne uygun olarak dizilecek olması ve aynı zamanda tek tek nakil işlemi gerçekleştirileceğinden de doğal görünümünü koruyacak olmasıdır. Bu işlem sırasında özel mikro motor uçları kullanılır ve saç boyları ise 1 mm olacak şekilde önceden ayarlanır. Buna bağlı olarak da bir seans sırasında, ekilecek kök sayısına da bağlı olarak 4.000 – 6.000 kadar greft alınabilir. Greft kavramını ise şu şekilde açıklayabiliriz; her bir greft 1 ile 3 arasında saç telini kapsar. Bu durum da her bir greft 2 – 2,5 saç teli olarak düşünülür. Kısacası sanıldığı gibi çok uzun süren bir işlemden söz etmiyoruz. FUE tekniği, saç köklerinin tek tek nakledilmesine karşın kişinin özel durumuna bağlı olmakla birlikte tek seansta olumlu sonuç verebilmektedir.

Diğer taraftan son zamanlarda çokça adını duyduğumuz Safir saç ekimi de oldukça ilgi çekiyor. Safir saç ekimi olarak ifade edilen uygulama, aslında Safir FUE tekniğidir. Yani yine temelde FUE tekniği uygulanmaktadır. Ancak safir uçlu özel mikro motor uçlar kullanılır. Bu özel safir uçların yaratacağı farklılık ise acı hissinin daha da az olması, hatta hiç hissedilmemesi demektir. Ancak şunu da belirtelim ki; FUE uygulaması zaten yapılan anestezi ile acısız bir hal alır. Belki minimum düzeyde bir acı hissi oluşabilir. Safir FUE saç ekiminde ise acıya karşı korkusu olan kişiler için tamamen acı hissi ortadan kalkmış olmaktadır. Aslında Safir FUE tekniğini, klasik FUE tekniğinden farklı bir seçenek olarak düşünmek doğru olmayacaktır. Bu uygulama FUE tekniğinde gerçekleştirilen bir inovasyon olarak düşünülebilir. Klasik uygulama ile karşılaştırıldığında Safir saç ekiminin sağlayacağı avantajlardan bahsetmeye devam edecek olursak ise kabuklanma oluşumunu minimal düzeyde tutması ve iyileşme sürecini hızlandırması önemli birer avantajıdır. Bir de eğer yoğun bir saç ekimi yapılmak isteniyorsa, Safir saç ekimi, özel ucu sayesinde daha sık bir şekilde saç köklerinin ekilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple tercih edilebilir.

Saç ekiminde çokça adını duyduğumuz ve çokça kulağımıza gelen bir diğer uygulama ise DHI saç ekimi tekniğidir. Bu işlem de yine FUE saç ekimi ile benzerlikler gösterir. Saç kökleri tek tek alınarak yeni yerlerine nakledilmektedir. Ancak DHI saç ekimi tekniğinde, saç kökleri alındıktan sonra yeni yerine yerleştirilmeden önce özel bir iyileştirme sürecinden geçirilirler. Böylece ekim için hazır hale gelirler. Kısacası saç ekiminin daha yüksek oranda başarılı olması için gerçekleştirilen özel bir iyileştirme süreci bu tekniği farklı kılar. İyileştirmenin ardından ise açılan yuvarlak kanallara saç kökleri nakledilir. Bu süreçte, diğer tekniklerde de olduğu gibi saç köklerinin doğal saç çıkış yönüne uygun olarak yerleştirilmesine özen gösterilir. Ayrıca istenilen yoğunluk da kolayca elde edilebilir. Hem uygulama yapılan bölgenin özel durumuna göre saç çıkış yönü doğru bir şekilde planlanabilir, hem de istenilen yoğunluk yakalanabilir. Dolayısıyla da geniş bir hareket alanı elde edilir. Size özel bir planlama ile DHI saç ekimi uygulaması son derece başarılı sonuçlar sunabilir. FUE tekniği ve Safir saç ekiminden farklılaştığı en önemli nokta ise saç köklerine uygulanan özel iyileştirme sürecidir. Bu uygulama bazı kişiler için özellikle gerekli olabilir. Saç köklerinin çok cansız ve zayıf olması, takviyeye ihtiyaç duyuyor olması sebebi ile tercih edilebilir ve bu durumda yapılan saç ekiminin de daha yüksek bir başarı oranı ile sonuçlanması sağlanır.

Saç ekiminde son zamanların en çok tercih edilen, en başarılı sonuçlarını sunan bu 3 teknik de tercih edilebilir. Ancak kişilerin saç tipi, saç kökü ve benzeri pek çok spesifik özelliği farklı teknikleri gerekli kılabilir. Bu yüzden en başarılı sonuçlar için öncelikle güvenilir bir merkeze gidip, alanında uzman bir hekim ile görüşmelisiniz. Özel Doğa Hospital, uzman kadrosu ile sizi bekliyor. Hayal ettiğiniz sonuçlara, en doğru yöntemler ile en doğru adreste ulaşmak için siz de hemen iletişime geçebilir, randevunuzu alabilirsiniz.