Doğa Hastanesi göz hastalıkları birimimiz ekip ve altyapı olarak dünyadaki tıbbi gelişmeleri yakından izleyerek uygulama imkânına sahiptir.

ÇOCUKLARDA GÖZ MUAYENESİ

Doğumdan itibaren bebeklerin ve süt çocuklarının gözlerinde kızarıklık ,çapaklanma,şaşılık,göz kapağında düşüklük,göz bebeğinde olağan dışı pırıltı ve beyazlık olması durumunda vakit kaybetmeden göz doktoruna muayene ettirilmelidir.Doğuştan göz yaşı kanalı darlık ve tıkanıklıkları çocuk 6 aylık olana dek ameliyatsız göz damlası ve masaj ile tedavi edilebilir.

GÖZ TEMBELLİĞİ

Göz sağlam olduğu halde görme kusuru,şaşılık ve kapak düşüklüğü gibi görmeyi engelleyen durumlarda görülür.

7 yaşına kadar mutlaka tedavi edilmelidir.Bu sebeple her çocuk 3.5 – 4 yaşında ve okul öncesi 5-6 yaşında hiçbir şikayet olmasa bile göz muayenesi olmalıdır.

7yaşından sonra tembellik tedavisi çok zor bazen imkânsızdır ileri yaşlarda nörovision denen bir sistem

Görme tembelliği için kullanılsada elde edilen sonuçlar kısıtlı ve pahalıdır.

GENÇ ERİŞKİNDE GÖZ MUAYENESİ

Her türlü baş ağrısı ve gözleri kısarak bakma sık sık arpacık çıkartma kapak kenarı kepeklenmesi görme bozukluğuna işaret eder. Hastanemizde her türlü gözlük muayenesi kontakt lens muayenesi ve ameliyatla tedavi (Eximer Laser) Konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.

GÖZDE YARALANMA YABANCI CİSİM KAÇMASI VE İLTİHAPLANMA

Beklemeden göz doktoruna muayene olunmalıdır. Göze kaçan cismi kendiniz çıkartmaya çalışmayınız .Göz doktoru önerisi olmadan göz damlası kullanmayınız. Yanlış ilaç kullanmak ve göze kaçan cismi çıkartmaya çalışmak göz kaybına yol açabilir.

KIRK YAŞ ÜZERİ GÖZ MUAYENESİ

Göz hekimi başka bir şey önermemişse her yıl muayene olunmalıdır .Uzak ve yakın görme muayenesi, göz tansiyonu ölçümü katarakt ve gözdeki muayene yapılarak koruyucu önlemler alınır varsa kuruluk ve kaşınma ayrıca göz bebeği üzerine yürüyen etlerin(halk arasında kuş kanadı tıp dilinde ptenisium) tedavisi yapılır.

GÖZ TANSİYONU

Gözün iç basıncının yükselmesidir. Geç kalınmış tedavisiz vakalar körlük sebebidir. İlaçla ameliyatsız tedavi mümkündür. Göz tansiyonu ilaçları devamlı kullanılmalıdır.

KATARAKT:

Göz merceğinin kesifleşmesidir 50 yaş üstünde her insanda değişik derecelerde vardır. Olgunlaşınca tedavi cerrahi Lazer(FAKO) ile yapılır.

İÇ ARPACIK VE ŞALAZİON:

Tedavisiz yada geç kalınmış iç arpacıklar göz kapağında kist lesirler ameliyatla temizlenip çıkartılmaları gerekir

PTERİGİUM(HALK DİLİ KUŞ KANADI):

Göz bebeğinin üzerine yürüyen etler ameliyatla tamamen temizlenip dokunaklı(grettleme) ile tekrarlamayacak şekilde tedavi edilmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI VE YÜKSEK TANSİYONDA GÖZ DİBİ MUAYENESİ:

Göz damarlarında kanama ve retinada bozukluklar yapar kalıcı görme bozuklukları oluşur.Hekim başka bir şey önermezse göz dibi muayenesi her yıl tekrarlanmalıdır.

KURULUK:

Genellikle ileri yaşlarda göz yaşında miktar ve kalite düşüklüğü olur ayrıca çok tozlu,rüzgarlı,güneşli ortamda çalışanlarda uykusuzluk çekenlerde gözün çok açık kaldığı durumlarda ve bazı hastalıklarda(romatizma çok sık göz iltihabı geçirenlerde görülür) suni göz yaşı ve bazı damlalar ile şikayetler giderilir.