Deviasyon, burun kıkırdağı ve burun kemiğinde meydana gelebilecek eğrilikler olarak açıklanır. Deviasyona neden olan bu eğiklikler, kişiye burun tıkanıklığı olarak döner. Estetik kaygılardan çok kişiye sağlıklı nefes aldırma amacıyla yapılan deviasyon ameliyatları, gelecek zamanlarda meydana gelebilecek diğer sağlık sorunlarını da etkilemiş olur.

BURUN DEVİASYONUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Deviasyonun belirtileri; horlama, burun tıkanıklığı, ağız kuruması, uykuda nefessiz kalma olarak açıklanabilir. Ayrıca faranjit ve burun kanaması da sık olmasa da belirtiler arasındadır.

DEVİASYON AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Deviasyon ameliyatı sonrasında burun içerisine eklenen materyaller, sık sık temizlenmeli ve yenilenmelidir. Bu temizlik işlemi, burnun iyileşme sürecinde mikrop kapmasını önlemek için yapılır. Ameliyattan 3-4 saat sonra sıvı içecek ve katı yiyecek alımı yapılmalıdır. Aksi takdirde mide bulantısı ve kusma gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.

Burunda yer alan tamponlar nedeniyle boğazda kuruluk hissi olabilir. Bu durum son derece normal olmakla birlikte geçirilebilir. Bu aşamada ılık suyla boğaz ıslatılmalıdır.