Doğa Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları birimi, bu alanda ileri teknik donanımıyla sayılı sağlık kurumları arasında yer almaktadır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları biriminde, konusunda uzman deneyimli hekimlerimiz hizmet vermektedir.

ÇOCUK HASTALIKLARI BÖLÜMÜNDE;

  • Çocukluk çağı hastalıklarında tanı, teşhis ve tedavi
  • Çocuk büyüme ve gelişme takibi
  • Çocukluk çağı aşı uygulamaları
  • Yeni doğan bebek bakımı, beslenmesi ve emzirme danışmanlığı
  • Yeni doğan bebeklerin tarama testleri yapılmaktadır (işitme testi, fenilketonüri ve doğuştan hipotiroidi için topuk kanı ile tarama testi, kalça çıkığı açısından fizik muayene ve kalça USG)

AŞILAR KONUSUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yurdumuzda ve diğer ülkelerde kullanılan aşı takvimleri uzun ve titiz çalışmalar sonucu oluşturulmuştur. Belirli bir hastalığın oluşturduğu risk, o hastalığın aşısının oluşturacağı riskten çok  daha yüksektir. Bu nedenle aşının ‘riskini’  veya ateş, ağrı, bir takım döküntüler gibi neden olabileceği rahatsızlıkları düşünerek, aşıdan kaçınmak son derece yanlış bir tutumdur. Ancak çocuğunuzun belli bir önemli rahatsızlığı var ise, aşı takvimini doktorunuzla birlikte tartışmalı, kendiniz bu konuda karar almaktan kaçınmalısınız. Yanlış bir uygulama olarak, bazı durumlarda aşı ertelenmekte veya iptal edilmektedir.

AŞI UYGULAMASINA ENGEL OLMAMASI GEREKEN DURUMLAR ŞUNLARDIR

Eski prematürelik, yeni doğan sarılığı, ailede felç, alerji öyküsü, 38C dereceyi geçmeyen hafif ateş, hafif soğuk algınlığı, nezle, bebekte cilt alerjileri…

Daha önce yüksek ateşe bağlı havale geçiren çocuklarda da yüksek ateşe karşı gerekli önlemler alınarak, aşılama programı ertelenmemelidir. Aşı, şişlik ve kızarıklık, bazen de çocukta ateş yükselmesi olabilir. Bu durumlara karşı doktorunuza danışarak, aşıdan sonra, çocuğun vücut ağırlığına uygun ateş düşürücü kullanılabilir.